Adwokat Poznań

Rozwód w Poznaniu z pomocą adwokata

Podjęcie decyzji o rozwodzie prawie nigdy nie jest łatwe, jednak z reguły jest to tylko początek trudnych wyborów i pytań, które zaczną się pojawiać. Jednym z nich na pewno będzie – czy potrzebuję adwokata? Rozwód w Poznaniu oraz w każdym inny mieście bez asysty prawnika jest nieporównywalnie bardziej stresującym i często dłuższym procesem niż z jego pomocą. Wynika to z szeregu formalności, procedur, norm prawnych oraz specyfiki zachowania podczas rozprawy rozwodowej. Te – dla przeciętnego obywatela – są kompletnie nieznaną materią, natomiast dla adwokata stanowią codzienność i znajdują się w granicach jego wiedzy, doświadczenia i kompetencji.

Spotkajmy się osobiście

wypełnij formularz

Spotkajmy się online

porada prawna online

Decyzja o skorzystaniu z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach rozwodowych powinna więc być oczywistością. Dzięki temu można w sposób logiczny i rozsądny podejść do problemu. Często po rozstaniu towarzyszą nam  negatywne emocje – smutek, żal, gniew. Adwokat od spraw rozwodowych w Poznaniu może nie tylko pomóc nam znieść ten ciężar, ale także poszukać dla nas najlepszego wyjścia z tej sytuacji. Emocje nie są dobrym doradcą i mogą nie przysłużyć się ani nam, ani naszym dzieciom.

 

Zapraszamy więc do skorzystania z usług naszej kancelarii adwokackiej w Poznaniu. Prawnik od rozwodów zajmie się nie tylko przygotowaniem pozwu, ale także przygotowaniem całej strategii procesowej. Samodzielnie często nie jesteśmy w stanie w tym istotnym momencie podjąć właściwych decyzji dotyczących  np. władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, alimentów. Rozstanie jest tylko pierwszym krokiem do ułożenia naszego życia od nowa, również w kwestiach finansowych – w ich uregulowaniu pomaga prawnik. Sprawy rozwodowe w Poznaniu mogą więc być  – dzięki naszej kancelarii – dużo mniej stresującym i przykrym doświadczeniem.

przygotujemy dla ciebie następujące dokumenty

pozew o rozwód

wniosek o podział majątku po rozwodzie

pozew o separację

Jak wybrać adwokata? Rozwód - POZNAŃ

 

Decydując się na pomoc prawną, pozostaje nam wybór adwokata. Rozwód w Poznaniu, czyli jednym z większych polskich miast, stwarza wiele możliwości w tym zakresie. Istnieją dziesiątki kancelarii specjalizujących się w rozwodach i wciąż powstają nowe. Jak więc wybrać adwokata od rozwodu w Poznaniu?

Podstawową kwestią, bez której pomoc prawnika nie będzie mogła być w pełni efektywna, a nawet zwiększy frustrację i stres towarzyszący rozwodowi, jest wzajemne zaufanie. Oczywiste jest, że nie każdy adwokat je zyska, dlatego powinniśmy jak najwcześniej rozpocząć poszukiwania tego właściwego, żeby nie zmieniać go w trakcie trwania sprawy. W tym celu należy poznać adwokata przed rozwodem. W Poznaniu jest możliwe umówienie się na poradę prawną z mecenas Martą Jaśków, która może być swego rodzaju wstępem do dłuższej współpracy. Może też skończyć się dalszym poszukiwaniem adwokata, któremu chcemy powierzyć swoje problemy.
Marta Jaśków adwokat Poznań
Porada prawna od adwokata ds. rozwodów w Poznaniu może odbyć się osobiście w jego kancelarii lub przez internet. Można więc swobodnie dopasować formę spotkania do swojego planu dnia. Umówienie się na taką rozmowę powinno być pierwszą czynnością, którą zaplanujemy po podjęciu decyzji o rozwodzie.
Wspomniane wyżej zaufanie do adwokata, który zajmuje się naszym rozwodem, jest konieczne, ponieważ będziemy zmuszeni do podzielenia się z nim wszystkimi kwestiami związanymi z naszym małżeństwem. Dzięki temu adwokat Jaśków może opracować prawidłową strategię procesową.  

Za co jest więc odpowiedzialny adwokat od rozwodów Poznaniu?

  • Rozwód może zostać sfinalizowany na jednej rozprawie w sądzie, a może trwać też bardzo długo. Niewątpliwie wymaga dużej siły psychicznej, ale przede wszystkim racjonalnego podejścia pozbawionego ładunku emocjonalnego, które dla małżonków jest w większości przypadków niemożliwe do osiągnięcia. Adwokat jest w takiej sytuacji osobą obiektywną, która nie kieruje się żadnymi nieracjonalnymi pobudkami. Jego pomoc pozwala więc na pozbycie się ogromnego ciężaru i przekazanie go osobie na adekwatnym stanowisku. Rolą prawnika podczas rozwodu jest zmniejszenie stresu, frustracji i negatywnych emocji, które towarzyszą powodowi.
  • Adwokat może wystąpić także w roli mediatora i prowadzić z powodem i pozwanym negocjacje przedrozwodowe. Taka procedura może przyspieszyć uzyskanie rozwodu i usprawnić cały proces dla obu małżonków, a także oszczędzić wielu nieprzyjemnych sytuacji przed sądem, które można załatwić przed rozprawą.  Często zdarza się, że małżonkowie przy udziale adwokata dochodzą do porozumienia i przedstawiają wspólne stanowisko przed sądem. Rozwód wówczas przebiega sprawnie i szybko, a co najważniejsze – kosztuje nas mniej emocji. Pamiętajmy o tym, że rozstanie jest często bardzo trudnym doświadczeniem dla obu małżonków i negocjacje z adwokatem mogą im oszczędzić negatywnych emocji na koniec związku. Rolą prawnika jest szukanie kompromisu tam, gdzie często nie możemy go znaleźć przez nasze emocjonalne podejście do sprawy.
  • Prawnik zawsze bierze pełną odpowiedzialność za wszystko, co powie podczas porady prawnej. Informacje i wskazówki, których udzieli, są w pełni zgodne z faktycznym stanem rzeczy wynikającym z ustaw i innych istotnych dla sprawy aktów prawnych. Ponadto porada dotycząca rozwodu może być udzielona tylko po zapoznaniu się ze wszystkimi szczegółami sytuacji małżonków, dlatego korzystając z pomocy adwokata, można mieć pewność, że każda sprawa jest traktowana indywidualnie.
  • Adwokat zajmuje się przygotowaniem wszystkich dokumentów, które będą niezbędne na różnych etapach sprawy rozwodowej, m.in. pozwu o rozwód lub odpowiedzi na niego, wniosku o nakazanie małżonkowi opuszczenia wspólnego mieszkania, zaskarżeń orzeczeń sądowych, wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych i wielu innych pism procesowych.
Cały proces obejmuje dużo więcej procedur niż tylko pozew o rozwód w Poznaniu, zwłaszcza gdy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci i wspólny majątek. Skorzystanie z pomocy adwokata podczas rozwodu obejmuje m.in. szereg porad i opracowywanie odpowiednich rozwiązań, które obejmują różne obszary życia byłych współmałżonków:
  • mediacje i negocjacje przedrozwodowe,
  • rozwód z orzeczeniem o winie,
  • koszty związane z postępowaniem sądowym,
  • zachowanie podczas rozprawy sądowej,
  • opieka nad dziećmi,
  • kontakty z dziećmi,
  • władza rodzicielska,
  • alimenty na dziecko lub byłego współmałżonka,
  • podział majątku,
  • miejsce zamieszkania małżonków i ich dzieci po rozwodzie,
  • interpretacja wyroku sądowego i skutki rozwodu,
  • możliwość separacji.

Porada online w sprawie rozwodu – adwokat Poznań

Jak wspomnieliśmy wyżej, alternatywą dla tradycyjnego spotkania w sprawie rozwodu w kancelarii adwokackiej w Poznaniu, jest porada prawna online. Dla wielu osób jest to korzystniejsza opcja rozmowy z prawnikiem, ponieważ nie muszą ograniczać wyboru najlepszego specjalisty tylko do swojego własnego miasta. Porada prawna od mecenas Jaśków – adwokata specjalizującego się w rozwodach – jest więc możliwa z każdego zakątka Polski. Wystarczy jedynie wcześniej zarezerwować wizytę w internetowym kalendarzu.   Tak, jak w przypadku spotkania na żywo, na internetową rozmowę warto się przygotować. Zastanówmy się, jakie kwestie chcemy omówić z adwokat, jakie uzyskać informacje. Podczas rozmowy adwokat oceni sytuację, doradzi, odpowie na pytania. Co istotne, o czym już na początku wspominaliśmy, ważne jest porozumienie i zaufanie do prawnika.    Rozwód w Poznaniu może odbyć się również bez porady online – zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej w samym sercu Poznaniu – na ulicy Nowowiejskiego. Dla wielu osób rozmowa za pośrednictwem komputerowej kamerki nie będzie satysfakcjonująca, dlatego pozostawiamy wybór formy spotkania naszym Klientom.

Adwokat od rozwodów w Poznaniu - warunki otrzymania rozwodu

Żeby sąd udzielił małżonkom rozwodu, musi nastąpić między nimi z ważnych powodów zupełny i trwały rozkład pożycia. Adwokat od rozwodów w Poznaniu pozwala na ustalenie przyczyny lub przyczyn, które do tego rozkładu dopuściły. Jest to niezbędny etap współpracy z prawnikiem, dlatego trzeba przygotować się na szczerość i otwartość nawet w bardzo intymnych i delikatnych kwestiach. Bez podania przyczyny rozpadu małżeństwa rozprawa sądowa nie będzie mogła się odbyć.

 

Zupełny i trwały rozkład małżeństwa jest pojęciem zaczerpniętym wprost z aktów prawnych, dlatego może wydawać się nieco mglisty. Oznacza natomiast, że między małżonkami nastąpiło zerwanie więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej. Dopuszcza się jednak możliwość uznania rozkładu małżeństwa za zupełny i trwały, nawet jeśli dany typ więzi nie do końca jeszcze zanikł (np. gospodarcza – małżonkowie nadal zamieszkują jeden lokal). Wtedy także możliwe jest otrzymanie rozwodu. Adwokat w Poznaniu pomaga ustalić dokładną przyczynę rozstania, która może być:

  • niezawiniona – np. choroba, niezgodność charakterów czy światopoglądów, niedobór seksualny;
  • zawiniona – np. zaniedbywanie współmałżonka lub dzieci, groźby, przemoc, alkoholizm i inne uzależnienia, zdrada, odmowa współżycia, uchylanie się od obowiązku pracy, nieetyczna postawa (np. zatajenie istotnego dla małżeństwa faktu).

Niektóre przyczyny mogą być zawinione lub niezawinione, np. wada oświadczenia woli.

Warunki otrzymania rozwodu

Adwokat – sprawy rozwodowe Poznań

Należy rozróżnić przyczynę rozpadu małżeństwa od winy za ten rozpad, gdyż są to odmienne pojęcia dotyczące rozwodu. Prawnik z Poznania Marta Jaśków wyjaśnia wyżej wskazane zagadnienia  swoim Klientom już na pierwszym spotkaniu, jednak najlepiej udać się na rozmowę z adwokatem już nieco przygotowanym. Przyczyna rozstania nie jest więc równoznaczna z winą za rozpad związku. Określenie przyczyny jest konieczne tylko z punktu widzenia sądu – bez niej uzyskanie rozwodu nie jest po prostu możliwe. Ustalenie jej nie musi być jednak trudne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze zgodnymi małżonkami, którzy chcą zakończyć związek w przyjaznych, albo chociaż koleżeńskich stosunkach.   Inaczej sprawa wygląda, jeśli okaże się, że przyczyną jest właśnie wina jednej z osób. Wtedy możemy rozważać rozwód z orzeczeniem o winie. Jak go uzyskać, jakie niesie konsekwencje i kiedy jest korzystny dla naszych Klientów – to wszystko wyjaśnimy poniżej. Nie oznacza to jednak, że jeśli do rozwodu bardziej przyczynił się jeden z małżonków (np. poprzez zdradę), następstwem zawsze jest rozwód z orzeczeniem o winie. To zależy tylko od naszych Klientów – wielu z nich mimo, iż czuje się skrzywdzona i niewinna rozpadu związku, wybiera rozwód bez orzekania o winie, gdyż jest on szybszy, mniej skomplikowany. 

Przyczyny rozwodów – kancelaria adwokacka Poznań

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Niestety wiele z nich należy właśnie do tych zawinionych, które mogą być podstawą do zażądania rozwodu z orzeczeniem o winie. Jak wskazują adwokaci z Poznania, rozwód jest często spowodowany po prostu niezgodnością charakterów, dzielącą małżonków.  Częstą rozbieżności w poglądach i charakterach dotyczą chęci (lub jej braku) posiadania dzieci, odmienne spojrzenie na kwestie finansowe czy wychowania wspólnych dzieci, zupełnie inne zainteresowania i sposoby spędzania wolnego czasu. Wiele z tych różnic charakterów można przezwyciężyć i odłożyć na dalszy plan w imię budowania zgodne związku. Niestety często jest to niemożliwe.

 

W wielu przypadkach osobą, która dowiaduje się pierwsza o przyczynie rozstania, jest właśnie adwokat. Sprawy rozwodowe w Poznaniu są często wynikiem tak bolesnych sytuacji jak zdrada. Bywa, że skrzywdzony małżonek  nie chce mówić o tym w gronie przyjaciół czy rodziny, dlatego zachowuje zwierzenia na moment spotkania z prawnikiem. Jest to całkowicie normalne, rozmowa z adwokatem pozwala na oswojenie się z nową sytuacją, przygotowanie na nią.  Jeśli chodzi o wspomniane niedochowanie wierności małżeńskiej, niejednokrotnie jest to powód do wniesienia o rozwód z orzeczeniem o winie. Czy to dobre rozwiązanie? To zależy od sytuacji konkretnego Klienta, dlatego każdą sprawę badamy, nie robiąc wstępnych założeń i nie kierując się przebiegiem spraw, które już prowadziliśmy. Każda osoba, która chce wziąć rozwód przy pomocy prawnika z Poznania Marty Jaśków, zasługuje na indywidualne traktowanie i takie właśnie jej zapewniamy.

 

Niejednokrotnie powodem rozpadu małżeństwa i decyzji o rozwodzie jest nadużywanie alkoholu przez jednego z małżonków. Związek z osobą uzależnioną bardzo negatywnie odbija się nie tylko na mężu czy żonie ale na całej rodzinie. Najbardziej w takiej sytuacji cierpią zazwyczaj dzieci, dlatego separacja lub rozwód są niejednokrotnie jedynym słusznym wyjściem.

 

Wielokrotnie w sprawach o rozwód prawnicy spotykają się  z rozstaniem małżonków z powodu różnic światopoglądowych. Różnice mogą dotyczyć bardzo wielu tematów – religii, polityki, przynależności do danej subkultury czy szeroko pojętych ideałów i wartości. Wielu parom udaje się stworzyć dobry związek mimo tych różnic, innym różnice te stoją na przeszkodzie dla wspólnego życia. Jeśli mimo rozmów, prowadzonych mediacji dalsze pożycie jest niemożliwe, wiele par decyduje się na rozwód.

 

Ustalenie przyczyny rozpadu związku powinno też być ważne dla nas samych. Możemy dzięki temu wyciągnąć wnioski i próbować uniknąć tych samych błędów przy budowaniu kolejnych relacji. Często na początku związku wydaje nam się, że różne osobowości i poglądy nie staną na drodze szczęśliwemu pożyciu. Rzeczywistość jednak to weryfikuje.

Pozew o rozwód - Poznań

Jedną z pierwszych czynności, którą należy wykonać po wyborze prawnika, jest napisanie pozwu o rozwód. W Poznaniu adwokat Marta Jaśków sporządza pozew oraz pomaga zebrać wszystkie niezbędne załączniki, do których należą:

  • odpis aktu małżeństwa oraz aktów urodzenia dzieci,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach (lub PIT za poprzedni rok),
  • odpis majątkowej umowy małżeńskiej, jeśli była zawierana,
  • potwierdzenie dokonania opłaty sądowej lub wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych.

Odpis aktu stanu cywilnego, czyli m.in. małżeństwa i urodzenia naszych dzieci możemy otrzymać, składając odpowiedni wniosek w każdym urzędzie stanu cywilnego na terenie całego kraju. Jeśli Poznań jest naszym miastem zamieszkania, odpis aktu stanu cywilnego uzyskamy w USC na ulicy Libelta 16/30, jednak możemy to zrobić równie dobrze za pośrednictwem internetu – przez profil zaufany. Nie trzeba posiadać w tym przypadku żadnego dokumentu, który potwierdzałby interes prawny osoby proszącej o odpis.

 

Żeby otrzymać odpis aktu małżeństwa, potrzebne będą dane z dokumentu tożsamości (seria i numer), miejsce urodzenia, data i miejsce zawarcia małżeństwa oraz imię i nazwisko współmałżonka. Natomiast do uzyskania odpisu aktu urodzenia dziecka potrzebne jest jego imię i nazwisko oraz data urodzenia. Za odpis aktu cywilnego należy uiścić opłatę w wysokości 33 zł.


Do pozwu dołącza się także zgromadzone dowody, jeśli powód wnosi o rozwód z orzekaniem o winie.

Co będzie zawarte w pozwie o rozwód – adwokat Poznań

Pozew o rozwód to dokument, który przedstawia żądanie powoda o rozwiązanie związku małżeńskiego. Zawiera m.in. dane osobowe obu małżonków oraz dane sądu (okręgowego), do którego jest skierowany. Celem pozwu jest zainicjowanie postępowania rozwodowego. W zależności od okoliczności, w których znalazł się małżonek wnoszący o rozwód, adwokat w Poznaniu asystuje w napisaniu jednego z kilku typów pism, inicjujących postępowanie rozwodowe.   W pozwie o rozwód powód może domagać się rozstrzygnięcia następujących kwestii związanych z rozpadem małżeństwa:
  • ewentualnej winy rozkładu pożycia małżeńskiego,
  • władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem lub dziećmi,
  • kontaktów pozwanego z dziećmi,
  • wysokości kosztów związanych z wychowaniem i utrzymaniem dzieci, które będą ponosić byli małżonkowie,
  • sposobie korzystania z mieszkania, jeśli byli małżonkowie nadal będą je zamieszkiwać,
  • eksmisji pozwanego,
  • podziału wspólnego mieszkania lub przyznaniu go jednej ze stron postępowania,
  • podziału wspólnego majątku (czasem wymaga odrębnego postępowania),
  • alimentacji na rzecz byłego małżonka.
Jak widać, pozew o rozwód nie zawiera tylko informacji o tym, że chcemy zakończyć związek małżeński, ale też szereg innych okoliczności, które możemy rozstrzygnąć podczas rozprawy sądowej. Prawidłowe sporządzenie pozwu  będzie zatem wymagało wiedzy prawniczej w zakresie tworzenie tego typu pism. Jeśli będziemy chcieli zrobić to samodzielnie, może okazać się, że nasze roszczenia nie zostaną przekonująco,  poprawnie przedstawione i skutki rozprawy sądowej nie będą takie, jak oczekujemy. Ważne jest, żeby pismo od początku było dobrze skonstruowane, ponieważ od tego zależy, jak potoczą się dalsze etapy sprawy rozwodowej. Adwokat od spraw rozwodowych z Poznania jest więc właściwą osobą do  przygotowania pozwu o rozwód.

Negocjacje przed rozwodem w Poznaniu - adwokat jako mediator

Adwokat może pełnić także rolę mediatora lub negocjatora przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego. Może to znacznie przyspieszyć orzeczenie rozwodu. Wymagana jest do tego zgoda obojga małżonków, którzy podczas mediacji lub negocjacji wspólnie z prawnikiem ustalają warunki polubownego rozwodu, podział majątku, opiekę nad dziećmi i wysokość alimentów. Dzięki adwokatowi w roli mediatora małżonkom łatwiej uniknąć emocji, które mogą im uniemożliwić jasną ocenę sytuacji i znalezienie najlepszego rozwiązania – nie tylko dla nich, ale także ich dzieci (jeśli je posiadają).

 

Warto wiedzieć, że na każdym etapie postępowania rozwodowego sąd może skierować małżonków do mediacji, np. gdy istnieją przesłanki, że rozpad małżeństwa jest niezupełny. Celem mediacji jest zawsze ugodowe załatwienie spornych kwestii poruszanych na sali sądowej. Wymagana jest jednak obopólna zgoda małżonków na podjęcie pozasądowych negocjacji.

 

Rola mediacji przed rozwodem jest szczególnie istotna z punktu widzenia najmłodszych. Ich miejsce zamieszkania, częstotliwość kontaktów z obojgiem rodziców i finanse potrzebne na ich utrzymanie powinny być ustalone w jak najszczerszym porozumieniu. Majątek może ulec podziałowi, jednak dobro dzieci powinno do końca życia stanowić wspólny interes obojga rodziców.

Mediacje z prawnikiem – rozwód Poznań

Jak wyglądają mediacje z adwokatem przed rozwodem w Poznaniu? Mecenas Jaśków specjalizuje się w prawie rodzinnym, prowadząc sprawy rozwodowe w Poznaniu z należytą wrażliwością, a jednocześnie dbając o każdy szczegół sytuacji prawnej swojego Klienta lub Klientki. Podczas rozmów z małżonkami adwokat słucha, daje każdemu z nich przestrzeń do wyrażenia swoich racji, obaw i potrzeb. Mediacje mają na celu dojście do kompromisu na bazie szczerości i wzajemnego szacunku, który jest niezbędny, zwłaszcza jeśli para ma dzieci.

 

Dlaczego lepiej skorzystać z usług prawnika z kancelarii od rozwodów w Poznaniu, a nie mediatora wyznaczonego parze przez sąd? Po pierwsze wszystko, o czym małżonkowie podzielą się z prawnikiem, a są to często bardzo intymne wyznania, nie wydostaje się poza jego gabinet. Mamy zapewnioną pełną dyskrecję i poradnictwo na najwyższym poziomie – bez pośpiechu, bez sztywnych ram i przede wszystkim – bez oceniania siebie nawzajem. Ponadto mediacje z adwokatem można odbyć w dowolnym momencie, nawet zanim jeszcze złożymy pozew o rozwód. Sąd natomiast może skierować małżonków na mediacje dopiero w trakcie rozprawy.

 

Dla wielu osób bardzo ważne jest samodzielne ustalenie tego, jak będzie wyglądać opieka nad ich dzieckiem, jakie kwoty alimentów będą na nie przeznaczane, kiedy rodzice będą mogli się z nim widywać itp. Mediacje dają możliwość rozstrzygnięcia wszystkich dotyczących rodziny kwestii tylko przez nią samą, bez ingerencji osób trzecich. Rolą adwokata jest jedynie pomoc w obiektywnym spojrzeniu na sytuację, bez angażowania się emocjonalnie, ale przede wszystkim prawnik pozwala dostrzec interes dziecka jako najwyższą wartość, co jest często bardzo trudne podczas problemów małżeńskich.

Mediacja przy rozwodzie z prawnikiem

Adwokat - rozwód w Poznaniu z orzekaniem o winie

Nikogo nie dziwi fakt, że następstwem przewinień małżonków na różnym tle są rozwody. Adwokat w Poznaniu to osoba, która pomaga poszkodowanemu przygotować się na często ciężkie doświadczenie sprawy rozwodowej, która przesądza o czyjejś winie. Każdy, kto składa pozew o rozwód, ma prawo do starania się o orzeczenie o winie drugiego małżonka. Rolą adwokat Marty Jaśków jest wówczas pomoc w sporządzeniu odpowiedniego rodzaju pozwu oraz w zebraniu dowodów, które będą w stanie udowodnić winę pozwanego w oczach sądu.

 

Trzeba jednak mieć świadomość, że sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie trwa zazwyczaj znacznie dłużej niż w przypadku polubownego załatwienia sporu – postępowanie może ciągnąć się latami. Nie ma jednak żadnej reguły, dlatego trudno przewidzieć, ile zajmie taki proces. Kolejną ważną wskazówką, jest fakt, że wnosząc zarówno pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, jak i bez orzekania o winie, trzeba być świadomym, że sami możemy zostać uznani za winnego. Drugi małżonek również ma prawo do takiego żądania, a sąd może uznać za winnego powoda, pozwanego lub ich obu. Przed decyzją o wysłaniu pozwu warto więc zawsze rozważyć polubowne ustalenie wszystkich spornych kwestii poza salą rozpraw.

 

Jeśli jednak zdecydujemy się na ten mniej przyjemny wariant, musimy zebrać dowody świadczące o tym, że to małżonek doprowadził do rozwodu. Adwokat w Poznaniu sprawuje pieczę nad kompletowaniem dowodów, które będą przekonujące dla sądu i pozyskane zgodnie z prawem. Można do nich zaliczyć np.:

  • różnego rodzaju wiadomości – SMS-y, maile, rozmowy na komunikatorach,
  • zeznania świadków,
  • zdjęcia i nagrania,
  • istotne dla sprawy dokumenty.

Postępowanie rozwodowe z orzekaniem o winie obejmuje przesłuchania obojga małżonków przeprowadzane przez sąd, które także stanowią dowód w sprawie.


Warto pamiętać, że małżonek może być obarczony winą za rozpad małżeństwa tylko wtedy, gdy jego zachowanie wynikało z jego woli. Innymi słowy, przyczyna musi być zawiniona. Winny nie może więc być np. małżonek, który po ślubie zachorował psychicznie lub fizycznie (chyba że świadomie odmawiał leczenia).

Prawnik od rozwodów Poznań – postępowanie dowodowe

Przesłuchanie stron zawsze jest dowodem w sprawie rozwodowej, niezależnie od tego, czy chcemy rozwieść się za porozumieniem stron czy z orzeczeniem o winie. W drugim przypadku niezbędne będzie jednak zebranie dodatkowych dowodów obciążających drugiego małżonka winą za rozpad związku. Pamiętajmy, że jeśli dowody będą przekonujące dla nas samych, nie oznacza jeszcze, że będą tak samo decydujące dla sądu. Dlatego wszystkie nasze kroki w postępowaniu dowodowym najlepiej ustalać z adwokatem zajmującym się naszym rozwodem. Prawnik w Poznaniu może się z nami zawsze spotkać na skonsultowanie materiału dowodowego lub zrobić to na poradzie prawnej online.

Jeśli chodzi o zeznania świadków, stanowią one bardzo ważny materiał dowodowy w sprawie rozwodowej. Adwokat w Poznaniu pomaga w doborze odpowiednich osób, które mogą mieć istotny wpływ na wyrok sądu.  W kancelarii adwokackiej przed rozwodem dowiemy się również, kto w ogóle może być powołany na świadka. Ponadto niektórym z nich (głównie rodzinie) będzie przysługiwać prawo do odmowy składania zeznań, które oczywiście będziemy musieli respektować.

 

Osobną grupę dowodów stanowią dokumenty urzędowe. Zalicza się do nich np. pisma z Policji, zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia, o terapiach odwykowych. Takim dokumentem może też być zeznanie biegłego zarejestrowane na żądanie strony. Warto wiedzieć, że dowód z dokumentów urzędowych jest dla sądu najbardziej wiarygodny.

 

Jeśli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, bardzo często przeprowadza się z urzędu dowód w postaci opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. Opinia ta ma bardzo dużą wagę dla sądu, porównywalną do dowodu z dokumentów urzędowych. Dzięki temu sąd może zbadać m.in. w jaki sposób dzieci są wychowywanie przez obydwoje rodziców oraz czy małżonkowie posiadają odpowiednie predyspozycje do zajmowania się nimi. Ma to znaczenie dla ustalenia kwestii związanych z władzą rodzicielską i kontaktami.

 

Wyżej wymienione środki nie zamykają listy dowodów możliwych do przedstawienia w sądzie na sprawie rozwodowej. W Poznaniu kancelaria adwokacka mecenas Marty Jaśków pomaga Klientom m.in. właśnie w skompletowaniu wiarygodnego, rzetelnego, spójnego i przede wszystkim przekonującego materiału dowodowego. Rozwód z orzeczeniem o winie w asyście adwokat Jaśków będzie mniej stresujący, może zostać uzyskany znacznie szybciej. Wszystko zależy również od tego, co przygotuje drugi małżonek, dlatego zawsze należy przygotować się na wszystkie możliwości. Niezawodna jest w tym wiedza i doświadczenie adwokata od rozwodów, który w trakcie swojej wieloletniej pracy miał styczność z różnymi sprawami rozwodowymi i dzięki temu ma  wiedzę z zakresu prawa cywilnego, a w szczególności rodzinnego, szeroko pojętej materii rozwodowej. 

Adwokat - rozwód w Poznaniu za porozumieniem stron

Rozwód bez orzekania o winie może być udzielony już na pierwszej rozprawie. Często prowadzą do niego wyżej omówione mediacje z adwokatem, który pomaga małżonkom dojść do porozumienia w sprawie wspólnego majątku i dzieci. Kiedy możliwy jest polubowny rozwód? Adwokat w Poznaniu sporządza z powodem odpowiedni pozew, do którego może być dołączony m.in. wniosek o nieorzekanie o kontaktach z małoletnim dzieckiem lub wniosek o zgodny podział majątku.


Sąd zawsze odstępuje od orzekania o winie na zgodne żądanie powoda i pozwanego. W przeciwnym wypadku, czyli jeśli tylko jeden z nich zgodził się na rozwód za porozumieniem stron, sąd ma obowiązek orzec o tym, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Wszystkich formalności, które pozwolą szybko i bezproblemowo przebrnąć przez ten proces dopilnuje adwokat – wystarczy mu jedynie gotowość małżonków do polubownego zakończenia związku.


Może się jednak zdarzyć, że mimo naszego polubownego nastawienia, drugi małżonek nie przystanie na naszą propozycję rozwodu bez orzekania o winie i będzie chciał rozstrzygnąć konflikt w inny sposób.

Rozwód za porozumieniem stron

Odpowiedź na pozew o rozwód – prawnik Poznań

Zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego strona pozwana ma obowiązek odpowiedzieć na pozew o rozwód, ma na to co najmniej dwa tygodnie. Strona pozwana w odpowiedzi musi zawrzeć odniesienie do twierdzeń i dowodów zawartych w pozwie oraz wskazać własne dowody i racje. W odpowiedzi na pozew należy ustosunkować się do wszystkich podanych kwestii – nie tylko rozwiązania małżeństwa, ale także sposobu korzystania z mieszkania, alimentów, opieki nad dziećmi i każdej innej poruszonej w piśmie sprawy. W każdej sprawie rozwodowej pozew i odpowiedź na niego będą więc wyglądały inaczej.   Jakie opcje ma pozwany? Pozwany może:
  • wnieść o orzeczenie rozwodu lub o oddalenie powództwa w całości, jeśli nie zgadza się na rozwód,
  • wieść o orzeczenie rozwodu z lub bez orzekania o winie strony powodowej bądź też napisać, że wnosi o rozwód bez winy żadnej ze stron
  • wnieść o zasądzenie na siebie alimentów od powoda,
  • uznać żądania powoda o alimenty na siebie,
  • ustosunkować się do żądań związanych z wykonywaniem władzy rodzicielskiej i wnieść własne prośby w tej sprawie, a także odnieść się do przedstawionego przez powoda sposobu uregulowania kontaktów z dziećmi i alimentów. 
Możliwe warianty odpowiedzi na pozew zależą od okoliczności danej sprawy rozwodowej i żądań małżonków. Oprócz odniesienia się do nich w odpowiedzi na pozew możemy jednak zawrzeć także inne wnioski i swoje własne roszczenia, np. o zabezpieczenie.   Pisanie odpowiedzi na pozew o rozwód nie należy do łatwych zadań. Pozew jest pismem procesowym, więc musi spełniać szereg wymogów formalnych, ale najważniejsza jest jego treść – od niej w dużej mierze zależy to, jak dalej potoczy się proces.   Skorzystanie z pomocy prawnika od rozwodów w Poznaniu jest w tej sytuacji praktycznie niezbędne, najlepiej, jeśli ten sam adwokat będzie uczestniczył we wszystkich etapach naszego rozwodu: w pisaniu pozwu lub odpowiedź na niego, opracowywaniu strategii procesowej, zbieraniu materiału dowodowego, a często także w mediacjach czy reprezentując swojego Klienta w sądzie.

Adwokat - sprawy rozwodowe w Poznaniu

Wizyty w sądzie nigdy nie są miłym doświadczeniem, a zwłaszcza gdy chodzi o rozwody. Adwokaci w Poznaniu przygotowują jednak swoich Klientów na każdy możliwy scenariusz sprawy rozwodowej, który w dużej mierze będzie zależał od tego, czy żądamy orzeczenia o winie, czy udzieliliśmy zgody na polubowny rozwód.

 

Podczas posiedzenia na sali sądowej mogą być obecni małżonkowie, ich pełnomocnicy oraz wezwani świadkowie. Sąd przesłuchuje powoda i pozwanego, a następnie przeprowadza postępowanie dowodowe, które głównie ma na celu ustalenie okoliczności, w których doszło do rozpadu małżeństwa oraz sytuacji małoletnich dzieci stron, jeśli takie posiadają. Bada także, czy któryś z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia (chyba że wcześniej złożyli zgodne żądanie zaniechania orzekania o winie).

 

Podczas rozprawy zostaną także uregulowane kwestie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz alimentacji.

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, sąd może na każdym etapie postępowania rozwodowego skierować małżonków do mediacji, jeśli nie stwierdzi zupełnego i trwałego rozkładu małżeństwa.

 

Adwokat Marta Jaśków może zostać pełnomocnikiem strony i zgodnie z prawem reprezentować ją w sądzie. Wówczas to on sporządza pozew o rozwód i składa go we właściwym sądzie. Jeśli rozwód ma się odbyć bez orzekania o winie, wyznaczając pełnomocnika, możemy uniknąć wizyty na rozprawie, choć należy wiedzieć, że sąd zawsze ma prawo do wezwania strony do stawienia się we własnej osobie.

Władza rodzicielska po rozwodzie - Poznań

Już na etapie składania pozwu o rozwód można dostarczyć odpowiedni wniosek dotyczący władzy rodzicielskiej. Istnieje kilka możliwości tego, jak władza rodzicielska będzie wyglądała po rozwodzie. W Poznaniu adwokat może sporządzić za zgodą małżonków porozumienie rodzicielskie w sprawie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, utrzymywania kontaktów z dzieckiem oraz ponoszenia kosztów utrzymania dziecka po rozwodzie rodziców. W przypadku braku porozumienia małżonków sąd rozstrzyga o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej na rozprawie.

 

Powód może wnieść o ograniczenie władzy rodzicielskiej, uwzględniając to żądanie w pozwie o rozwód. Adwokat będzie starał się z nim ustalić, czy takie rozwiązanie będzie faktycznie najlepsze dla małoletniej pociechy, która w żadnym wypadku nie może stać się ośrodkiem sporu walczących rodziców. Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej jest rozpatrywany przez sąd, który może zadecydować o włączeniu do sprawy kuratora lub psychologa, żeby uzyskać odpowiednią podstawę do wyroku. Wówczas w postępowaniu dowodowym są brane pod uwagę przesłuchania świadków oraz dowód z wywiadu kuratora lub opinii psychologa. Sąd ma prawo ograniczyć władzę rodzicielską jednego z rodziców wyłącznie, jeśli przemawia za tym dobro dziecka.

Rozwód

Opieka nad dziećmi po rozwodzie - Poznań

Wspomniane wyżej porozumienie rodzicielskie powinno być jak najbardziej szczegółowe, by uniknąć przyszłych konfliktów między byłymi małżonkami, które na pewno nie wpłyną dobrze na dziecko. W piśmie tym należy wiec zawrzeć ustalenia dotyczące tego, który rodzic i kiedy sprawuje nad nim opiekę po rozwodzie w Poznaniu. Adwokat Jaśków może doradzić najlepszy model, dopasowany do trybu życia obojgu rodziców (uwzględniając ich godziny pracy i inne zobowiązania) oraz ich dziecka (uwzględniając godziny lekcji i zajęć dodatkowych). W porozumieniu warto wskazać także, w jaki sposób zostanie rozwiązana kwestia świąt, ferii czy wakacji.

 

Jeśli małżonkowie nie dojdą do porozumienia przed rozprawą, kwestia opieki nad dziećmi także zostanie ustalona przez sąd z uwzględnieniem postępowania dowodowego, które ma na calu wykazanie, jaka częstotliwość kontaktów dziecka z każdym z rodziców będzie dla niego odpowiednia.

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Alimenty na dziecko ustalane podczas rozwodu w Poznaniu

Ponoszenie kosztów utrzymania dziecka po rozwodzie to kolejna kwestia, którą małżonkowie mogą uregulować na piśmie w porozumieniu rodzicielskim. Wszak to oni wiedzą najlepiej, ile kosztuje utrzymanie ich pociechy.


Jeśli do takiego porozumienia nie dojdzie, sytuacja jest analogiczna do ustalania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi – określa je sąd podczas rozprawy. W postępowaniu dowodowym będą wówczas potrzebne informacje o kosztach utrzymania i wychowania dzieci oraz zarobków powoda i pozwanego. Wydatki na dziecko będą obejmować bardzo dużo dziedzin życia – od artykułów spożywczych, ubrań i rachunków, przez zajęcia pozalekcyjne i wycieczki szkolne, aż po wizyty u lekarzy i wiele innych. Rodzic, który będzie starał się o alimenty na dziecko, powinien udokumentować wszystkie koszty. Przy ustalaniu wysokości alimentów sąd uwzględnia także przychody obojga rodziców.

Alimenty na byłego małżonka

Prawo chroni osoby, których sytuacja finansowa znacznie pogorszy się po rozwodzie. W Poznaniu adwokat pomoże powodowi w uzyskaniu alimentów od byłego małżonka. Muszą być jednak spełnione dwa warunki:

  • powód uzyskał rozwód z orzeczeniem o winie pozwanego,
  • sytuacja majątkowa powoda po rozwodzie ulegnie istotnemu pogorszeniu – znalazł się w stanie niedostatku, tzn. nie będzie w stanie finansowo zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych.

Sąd w takiej sytuacji przeprowadzi postępowanie dowodowe, które zbada wszystkie okoliczności związane z sytuacją finansową obu małżonków przed i po rozwodzie. Obowiązek alimentacyjny wygasa, jeśli powód ponownie weźmie ślub. Z kolei jeśli pozwany wstąpi w związek małżeński, alimenty mogą jedynie ulec obniżeniu.

 

Alimentacja jest możliwa także, gdy sąd nie orzekł winy żadnego z małżonków, ale jeden z nich znajdzie się po rozwodzie w stanie niedostatku.

Adwokat - rozwody Poznań

Wyżej opisane procedury związane z postępowaniem rozwodowym mogą być sfinalizowane na jednej rozprawie, ale mogą też wyjąć skłóconym stronom kilka lat z życia. Z tą wiedzą łatwo dojść do wniosku, że powierzenie swoich problemów adwokatowi od rozwodów w Poznaniu jest właściwym rozwiązaniem nie tylko dla małżonków, ale także ich najbliższych.

Gdzie złożyć pozew o rozwód – Poznań

Mimo że w konstruowaniu pozwu i w całej sprawie rozwodowej pomaga nam adwokat z Poznania, warto samemu także dowiedzieć się o najważniejszych procedurach i być świadomym przebiegu całej sprawy rozwodowej. Pozew o rozwód w Poznaniu zawsze wnosi się w tym samym miejscu – w Sądzie Okręgowym na ul. Hejmowskiego 2. Jest to okręg także takich powiatów jak Gniezno, Śrem, Gostyń, Środa wielkopolska, Nowy Tomyśl, Oborniki Wielkopolskie. Budynek sądu znajduje się w okolicy Starego Miasta. Zasada jest natomiast taka, że pozew składamy w sądzie właściwym ze względu na ostatnie wspólne zamieszkanie małżonków pod warunkiem, że jeden z nich nadal zamieszkuje w okręgu tego sądu   Pozew składa się do sądu właściwego ze względu na okręg zamieszkania powoda, gdy:
  • żadne z małżonków nie mieszka już w okręgu sądu właściwego dla ich ostatniego wspólnego miejsca pobytu,
  • nie można ustalić miejsca zamieszkania pozwanego.

Jak złożyć pozew o separację?

Separację najprościej można określić, jako alternatywę dla rozwodu. Małżonkowie wybierają ją zazwyczaj, kiedy chcą dać sobie czas na podjęcie ostatecznej decyzji o rozstaniu lub powrocie do pożycia małżeńskiego. Orzeczenie o separacji ma takie same skutki prawne jak rozwód (powstanie rozdzielności majątkowej, utrata prawa do zachowku i dziedziczenia, prawo do wystąpienia o alimenty itd.), ale małżonkowie nie mogą wstąpić w kolejne związki małżeńskie oraz są zobowiązani do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego ich sytuacje życiowe.   Pozew o separację najlepiej powierzyć adwokatowi od rozwodów w Poznaniu. Wtedy my możemy mieć pewność, że pismo będzie prawidłowo skonstruowane i sąd na pewno je zaakceptuje. Pozew może podpisać jeden lub oboje małżonków. Jeśli chodzi o wybór sądu, obowiązują takie same zasady jak w przypadku rozwodu, czyli sąd okręgowy właściwy miejscu zamieszkania obojga lub jednego z małżonków.

Rozwód w Poznaniu – ile trwa?

Na to pytanie niestety odpowiedzi nie zna nawet prawnik. Rozwód w Poznaniu może zakończyć się na jednej rozprawie, jeśli małżonkowie wnoszą o polubowne zakończenie związku, czyli rozwód bez orzekania o winie. Niezbędnym krokiem jest wówczas kontakt z adwokatem, z którym rozwodząca się para może skonstruować odpowiedni pozew, zawierający wszystkie konieczne ustalenia (dotyczące dzieci, majątku itp.). Taki sposób zakończenia związku jest najszybszy, najmniej stresujący i często najlepszy dla dzieci.   Jeśli natomiast powód wnosi o rozwód z orzekaniem o winie, cały proces może bardzo się przeciągać i – w najgorszym wypadku – trwać lata. Pozwany może również wystąpić o orzeczenie winy powoda i w konsekwencji często czeka ich długotrwałe postępowanie dowodowe, w tym dowody zbierane przez biegłych wyznaczonych przez sąd.